Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Beşiktaşlı yıldıza silahlı saldırı | İran ordusu düşmanın her türlü saldırısını defedecek güçtedir | Mısır cumhurbaşkanlığı için iki aday mücadele edecek | Azerbaycanlı gazeteci casusluk ithamıyla tutuklandı! | Barzani, Irak ve Suriye sınırlarına hendek açılmasını destekledi | Türkiye'de çalınan araçlar Suriye’ye götürüldü | Hz. Zeynep’in Türbesinde Hz. Fatıma’nın doğum yıldönümü kutlaması/FOTO | Teröristler geri dönüş yolunda/SON GELİŞMELER | Fransızlar da itiraf etti! Yüzde 35'imiz... | Afganista'da Karzai'nin adayı seçimi kaybetmek üzere |
ORTADOĞU | Velayet-i Fakih | Teknoloji | Spor-Aktüel | Güncel | Dünya | Siyaset | Eğitim Kültür | İnsan Hakları | Yaşam Sağlık |
DÜŞÜNCE YAZILARI
İMAM HAMANEİ

Şiir ve Edebiyat Sanatı Hakkında Görüşleri
Ayetullah Kemal Haydari

Sekaleyn Hadisi Dersleri (34)
SABAHATTİN TÜRKYILMAZ

İslami Siyaset İlkeleri(2)
MEHDİ AKSU

"İndirilen Din Uydurulan Din" (Hilal Kaplan'a...)
HAZIM KORAL

AŞURA GÜNÜ
Burhaneddin DAĞ

Aleviler mi Şii Yoksa Şiiler mi Alevi ve kim Sünnidir?
ALINTI YAZILAR
Sami Kleib

Hizbullah: İhmal edilemeyecek bir siyasi parti ve bölgesel aktör
Fehim TAŞTEKİN

Kürt hendeği; kâh siper kâh mezar
Mehmet Ali Güller

Bender’in yerine Fidan
Levent GÜLTEKİN

Kemalistler de İslamcılar da sağlam bir şahsiyet izhar edemediler
Bülent ESİNOĞLU

ABD, Irak’ın toprak bütünlüğünü neden savunmak zorundadır?
Akın Aydın

MİT dokunulamazlar arasına mı giriyor?
Muharrem Bayraktar

Erdoğan'la Fethullah'ın savaşı bitti mi?
Ruşen ÇAKIR

6 başlıkta Gül’ün siyasete vedası
Emre Uslu

‘IŞİD tehdidi’ ne oldu?
Cafer Solgun

Hatay ve anaların âhı...
Hüsnü Mahalli

Hitlervari!!
Hüseyin Vodinalı

Suriye - Ukrayna savaşının enerji ayağı
Rafet Ballı

Barzani 'bağımsızlık' dedi kimse ciddiye almadı
Sami Kohen

Cenevre ile iş bitmiyor
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Erdoğan'ın akıbeti
ÇOK OKUNANLAR
n Fransızlar da itiraf etti! Yüzde 35'imiz...
n Irak Ordusu geniş çaplı operasyon başlattı / SON GELİŞMELER
n “Şam’ın kimyasal silah kullandığına dair herhangi bir delil yok”
n Kalamun bölgesinde altyapı onarım çalışmaları başlatıldı / FOTO
n Slavyansk'ta sokağa çıkma yasağı
n Amerikalı heyet Ürdün - Suriye sınırını ziyaret etti!...
n İnsani yardım konvoyları Halep’e ulaştı
n İran'ın nükleer sorununda yeni iddia!
n ABD Gizli Servisleri tilkiyi yakalayamıyorlar
YORUMLANANLAR

 Amerikalı heyet Ürdün - Suriye sınırını ziyaret etti!...

 İnsani yardım konvoyları Halep’e ulaştı

 Irak Ordusu geniş çaplı operasyon başlattı / SON GELİŞMELER

 Slavyansk'ta sokağa çıkma yasağı

 “Şam’ın kimyasal silah kullandığına dair herhangi bir delil yok”

ÜYE GİRİŞİ

Kullanıcı Adı

 
Şifre  
   

Üye Olun | Şifremi Unuttum

 

Dün (Perşembe) Hilal görülmedi, Cumartesi günü Ramazan’ın birinci günü


20-07-2012


Astronomi ilmi verileri ve Şer‘i verilere göre Ramazanın İlk günü Cumartesi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Laboratuvarı uzmanlarından Hülya Yeşilyaprak Hanım'ın 18-07-2012 günü Rast Haber'e verdiği bilgi ile Veliyi Emri Müslim’in İmam Hamaney’e bağlı Hilali Takip Kurulu'nun açıklaması arasında herhangi bir uyuşmazlık görülmemektedir.


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Laboratuvarı uzmanlarından Hülya Yeşilyaprak:  Türkiye’de Ay, Güneş’ten kısa bir sure önce batıyor. Bu sebepten dolayı Perşembe günü güneş batımında(cuma akşamı) Türkiye’den hilalin görülmesi imkansızdır.


İslam Devrimi Lideri İmam Hamanei’ye bağlı Hilali Takip Kurulu Başkanı: Veliyi Emri Müslim’in İmam Hamaney’in Bürosundan Ramazan Ayı Hilali hakkında yapılan açıklamada hilalin dün (Perşembe akşamı) geç saatlere kadar yapılan tüm gözlemlere rağmen görülememesinden dolayı yarını, yani Cumartesi gününü  Ramazan Ayı’nın birinci günü olduğunu duyurdu.

 

Hilal meselesi ile ilgili okuyucuların bilimsel olarak da aydınlatılması için konusunda Türkiye de en büyük araştırma kuruluşu olan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Laboratuvarı uzmanlarından Hülya Yeşilyaprak Hanım araştırma merkezinde bizi ağırlayarak Ramazan ayının başlangıcı ve hilalin doğuşu ve hilalin dünyada ve Türkiye'de ne zaman görünüp görünmeyeceği hakkında Rast Haber'e aydınlatıcı bilgi verdi.

 

Ramazan, Şevval ve Zilhicce aylarının tespiti, bu ayların önemli dini günleri ihtiva etmesi nedeniyle dünya Müslümanları için büyük önem arz ediyor.

 

 

 

Özellikle her yıl Ramazan ayının ve bayramların başlangıcının ve bitişinin tespiti İslam dünyasının bir numaralı gündem konusu oluyor. Hilalin görünmesi etrafında yaşanan tartışmalar her geçen yıl yeni boyutlar kazanarak genişlemekte ve ihtilaflara sebep olmaktadır.

 

 

 

 

"Teknoloji asrındayız. Güneşin ne zaman doğup ne zamana batacağı bilindiği gibi, hilalin de, ne zaman görüleceği saniyesi saniyesine tespit edilemiyor mu? Niye her sene bu kargaşa oluyor?.."

 

Hülya Yeşilyaprak: Günümüzdehesap, küresel geometriye göre Güneş’in, Ay’ın koordinatları ile Dünya üzerinde bulunan nokta esas alınarak yapılıyor.

 

 

 

Kargasanın olması telaşetmekten- acele etmekten diyebilirim. Bir meyvenin veya sebzenin bile yenilebilir duruma gelmesi için olgunlaşmasını beklemek, ona zaman vermek gerekir. Ay’ın da görülebilmesi için içtima (Kavuşum) dediğimiz Güneş-Ay- Dünya diziliminden sonra Dünya etrafında yörüngesinde biraz yol alması, Gunes battıktan sonra ufuk üzerinde belli bir süre kalması, Güneş batarken belli bir yükseklikte olması, Hilal’in görülebilecek kalınlığa erişmesi lazım. Bunun da şartı uzanım dediğimiz Ay-Dünya-Güneş arasındaki açının 8 derece olması ve Güneş battığı anda Ay’ın ufuktaki yüksekliğinin 5 derece olması gerekir. Bu koşullar her zaman ictimaının olduğu gün olmuyor. Ertesi gün de olabiliyor. Dolayısıyla Kameri Ay’ın başlangıcı daha ertesi gününe yani ictimadan sonra 2. Güne geçebiliyor.

İctima’nın olduğu günde görülme şartları gerçekleştiği aylar oluyor. Bu durumda Kameri Ay hemen ertesi gün başlıyor.

Ancak bazı İslam ülkeleri bu süreyi beklemeden sanki Ay görülmüş gibi ictimanın ertesi günü Kameri Ay’ı ilan ediyorlar. TUM KARMASA buradan kaynaklanıyor. Aşağıdaki tabloyu incelerseniz yukarıdaki açıklamaları daha iyi anlayacaksınız.

 

 

 

 

 

"Birçok Şii ve Sünni İslam alimi ramazanın ilk gününün ve bayramın bilimsel hesapla değil hilalin bulunduğu şehir veya herhangi bir komşu şehirlerin birinde gözle görülmesine göre belirlenmesi gerektiğini savunuyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?.."

 

Hülya Yeşilyaprak: Kendi şehrinde görülmeyen hemen komşu şehirde görülmez. Enlem –boylam farkının fazla olması lazım.

 

 

 

  "Hilali gözetlemek için nasıl bir yol takip edilmelidir?.."

Hülya Yeşilyaprak: Ufku çok acık ve büyük şehirlerdeki gibi pus’un olmadığı, Günesin ufuktan kaybolduğunu gördüğünüz bir yerde tatbiki bulutsuz bir havada Güneşin battığı yerin hemen üstüne bakarsanız görebilirsiniz.

 

"Türkiye'de bir kısım insanlar Perşembe günü güneş batımında(Cuma akşamı)  hilali gördüklerini iddia etseler bu iddiaları ne kadar geçerli?.."

 

Hülya Yeşilyaprak: Size 19 Temmuz 2012 tarihinde İlk görüldüğü yerler ve Türkiye’nin 4 uç noktası için Güneş - Ay batış bilgilerini veriyorum. Gördüğünüz gibi Türkiye’de Ay, Güneş’ten kısa bir sure önce batıyor. Bu sebepten dolayı Perşembe günü güneş batımında(cuma akşamı) Türkiye’den hilalin görülmesi imkansızdır.

 

 

 

 

 

" Hilalin bir veya iki günlük olduğu nasıl anlaşılır ?.."

Hülya Yeşilyaprak: Hem kalınlığından hem de Güneş battıktan sonra ufuk üstünde kalış süresinden . İctimadan sonda Ay, gitgide güneşten sonra dogmaya baslar ve daha geç batmaya baslar. "Ramazan veya Şaban ayının her yıl 30 gün çektiğini sananlar var bu konu hakkında görüşlerinizi belirtirmisiniz?.."

Hülya Yeşilyaprak: Bu ayların kaç gün sürdüğünü aşağıdaki tabloda görüyorsunuz. Bunu öne surenler aradaki farkı sayabilirler.

 

 

YIL

SABAN

RAMAZAN

SEVVAL

2005

5 Eylul

5 Ekim

3 Kasım

2006

25 Agustos

24 Eylul

23 Ekim

2007

14 Agustos

13 Eylul

12 Ekım

2008

3 Agustos

1 Eylul

30 Eylul

2009

23 Temmuz

21 Agustos

20 Eylul

2010

13 Temmuz

11 Agustos

9 Eylul

2011

2 Temmuz

1 Agustos

30 Agustos

2012

21 Haziran

20 Temmuz

19 Agustos

2013

10 Haziran

9 Temmuz

8 Agustos

Not: Bu Tablo Ayı'nın Dünyanın Herhangi Bir Yerinde Doğduğu Varsayılarak Düzenlenmiştir.


Veliyi Emri Müslim’in İmam Hamaney’e bağlı Hilali Takip Kurulu başkanı Cumartesi günü (büyük bir ihtimal) Ramazan'ın başlayacağını ilan etti.


Veliyi Emri Müslim’in İmam Hamaney’in Bürosundan Ramazan Ayı Hilali hakkında yapılan açıklamada hilalin dün (Perşembe akşamı) yapılan tüm gözlemlere rağmen görülememesinden dolayı yarını, yani Cumartesi gününü (büyük bir ihtimal) Ramazan Ayı’nın birinci günü olduğunu duyurdu. 
  
Bilindiği gibi Ramazan hilalinin görülmesi olayı birçok ihtilafa neden olduğundan, Ayetullah Hamanei bu olay için teleskoplu dürbünlü ve çıplak izleme ekipleri olan uzmanlardan oluşan “Hilal Tespit Komitesi” kurdurmuş ve ülkenin dört bir yanında yüzlerce uzmanı bu iş için istihdam etmiştir.

Taklit Mercilerin hilal gözlemle ekipleri ve bilhassa Ayetullah Hamaney’e bağlı 150 kişilik uzman ve donanımlı hilal gözlemle ekibinin tüm çalışmalarına rağmen hilalin dün görülmediği kaydedildi.  Dolayısıyla bugün veliyi Emri Müslim’in ve öteki taklit mercilerin duyurusuyla Şaban Ayı’nın 30’u olarak açıklandı. Böylelikle yarın Ramazan Ayı’nın birinci günü olarak kesinleşmiş oldu. 

Ramazan hilalinin bugün (Cuma günü), güneş batımında normal dürbünlerle rahatlıkla görülebileceğini söyledi.

 

Ayetullah Sistani’nin Bürosu: Cumartesi gününü mübarek Ramazan’ın ilk günü

Şafak Haber Ajansı Shafaqna’nın Necef’ten verdiği habere göre, Ayetullah Sistani’nin Bürosundan yapılan açıklamada, Ayetullah Sistani’nin Cumartesi gününü mübarek Ramazan’ın ilk günü olarak duyurduğu belirtilmiştir.
 
Bürodan yapılan açıklamada İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, civar ülkeler ve Kanada’da Pazar gününün Ramazan’ın ilk günü olduğu bildirildi.

 

Türkiyeli Ehlibeyt alimleri, Ramazanın ilk günü konusunda ittifak ettiler

 

 Ehlibeyt Alimleri Derneği'nden (Ehla-Der) Ramazan’ın İlk Günü İle İlgili Açıklama

Ehla-Der, yapmış olduğu araştırmalarda, dünyanın herhangi bir yerinde gözlemler sonucunda hilalin görüldüğünü teyit edecek güvenilir herhangi bir bilgiye rastlamamıştır. Ayrıca -Makam-ı Muazzemi- Rehberiyetten ya da taklit mercilerinden  de bu günün Ramazan'ın ilk günü olduğuna dair herhangi bir açıklama bulunmadığını görmektedir.

 Buna göre 20 Temmuz Cuma günü Ramazan ayının başlangıcı olacağını söylemek hayli zor gözükmektedir. İsteyen müminlerin “yevmi terviye” şek günü olarak oruç tutmaları mahsursuzdur.

 Tüm müminlere bildirilir.

  Saygılarımızla

 Ehlibeyt Alimleri Derneği

 

Dünya Caferi Alimler Birliği'nden (CABİR) Ramazan’ın İlk Günü İle İlgili Açıklama

Dünya Caferi Alimler Birliği, Hilal Tespit Heyeti Dernek Merkezinde, Ramazan hilalini tespit için bir araya geldi.

Hamit Turan’ın başkanlık ettiği heyet, dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan hilal gözlemleme bilgilerine ulaşarak, bu bilgileri Caferi fıkhı kıstaslarına göre değerlendirdiler.

Çeşitli iletişim araçları vasıtasıyla elde ettikleri verileri bir havuzda toplayan heyet şu sonuca varmıştır:

Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan gözlemler sonucunda hilalin göründüğünü teyid edecek güvenilir herhangi bir bilgiye rastlanmadı.

Buna göre 20 Temmuz Cuma günü Mubarek Ramazan’ın başladığı ispatlanmadı.

Mümin kardeşlerimizin bilgisine saygılarımızla.

Dünya Caferi Alimler Birliği

 

CAFERÎ MEZHEBİNE GÖRE HİCRÎ 1433 & MİLÂDÎ 2012

İSTANBUL İLİ RAMAZAN İMSAKİYESİ

Hicri Tarih

Miladi Tarih

İmsak

Güneş

Öğle

Akşam

0

ŞEK GÜNÜ

20

TEMMUZ

CUMA

03:57

05:52

13:15

20:52

1

RAMAZAN

21

TEMMUZ

CUMARTESİ

03:59

05:53

13:15

20:51

2

RAMAZAN

22

TEMMUZ

PAZAR

04.00

05:54

13:15

20:50

3

RAMAZAN

23

TEMMUZ

PAZARTESİ

04.01

05:55

13:15

20:49

4

RAMAZAN

24

TEMMUZ

SALI

04.03

05:56

13:15

20:48

5

RAMAZAN

25

TEMMUZ

ÇARŞAMBA

04.04

05:57

13:15

20:48

6

RAMAZAN

26

TEMMUZ

PERŞEMBE

04.06

05:57

13:15

20:47

7

RAMAZAN

27

TEMMUZ

CUMA

04:07

05:58

13:15

20:46

8

RAMAZAN

28

TEMMUZ

CUMARTESİ

04.09

05:59

13:15

20:45

9

RAMAZAN

29

TEMMUZ

PAZAR

04:10

05:00

13:15

20:44

10

RAMAZAN

30

TEMMUZ

PAZARTESİ

04:12

05:01

13:15

20:43

11

RAMAZAN

31

TEMMUZ

SALI

04:13

05:02

13:15

20:42

12

RAMAZAN

1

AĞUSTOS

ÇARŞAMBA

04:15

05:03

13:14

20:41

13

RAMAZAN

2

AĞUSTOS

PERŞEMBE

04:16

05:04

13:14

20:40

14

RAMAZAN

3

AĞUSTOS

CUMA

04:18

05:05

13:14

20:38

15

RAMAZAN

4

AĞUSTOS

CUMARTESİ

04:19

05:06

13:14

20:37

16

RAMAZAN

5

AĞUSTOS

PAZAR

04:21

05:07

13:14

20:36

17

RAMAZAN

6

AĞUSTOS

PAZARTESİ

04:23

05:08

13:14

20:35

18

RAMAZAN

7

AĞUSTOS

SALI

04:24

05:09

13:14

20:34

19

RAMAZAN

8

AĞUSTOS

ÇARŞAMBA

04:26

06:10

13:14

20:32

20

RAMAZAN

9

AĞUSTOS

PERŞEMBE

04:27

06:11

13:14

20:31

21

RAMAZAN

10

AĞUSTOS

CUMA

04:29

06:12

13:14

20:30

22

RAMAZAN

11

AĞUSTOS

CUMARTESİ

04:30

06:13

13:13

20:29

23

RAMAZAN

12

AĞUSTOS

PAZAR

04:32

06:14

13:13

20:27

24

RAMAZAN

13

AĞUSTOS

PAZARTESİ

04:33

06:15

13:13

20:26

25

RAMAZAN

14

AĞUSTOS

SALI

04:35

06:16

13:13

20:25

26

RAMAZAN

15

AĞUSTOS

ÇARŞAMBA

04:36

06:17

13:13

20:23

27

RAMAZAN

16

AĞUSTOS

PERŞEMBE

04:38

06:18

13:12

20:22

28

RAMAZAN

17

AĞUSTOS

CUMA

04:39

06:19

13:12

20:20

29

RAMAZAN

18

AĞUSTOS

CUMARTESİ

04:40

06:20

13:12

20:19

30

RAMAZAN

18

AĞUSTOS

CUMARTESİ

04:42

06:21

13:12

20:18

18 Ramazan’ı 19’a, 20’yi 21’e ve 22’yi 23’e Bağlayan Geceler Kadir Geceleridir ihya edilmelidir. Bazı hadislerde Ramazan Ayının son on gününde Kadir Gecelerini arayın diye ifadeler vardır. O yüzden son on gün ihya için çok önemlidir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

* Türkiye Diyanet İşlerinin hazırladığı imsakiyeye göre Ramazan Ayının ilk günü 20 Temmuz Cuma günüdür. Biz burada bugünü Ramazan Ayının ilk günü olarak getirmedik, çünkü bugünün hilale göre olması gerekmektedir. Yapılan incelemelere göre Ramazan Hilali 20 Temmuz Cuma günü görülecektir. Bunun anlamı Ramazan Ayının ilk gününün Cumartesi günü olduğudur. (Ama yüzde yüz emin olunmadığından dolayı Cuma günü Ramazan Ayının ilk günü de olabilir Şaban Ayının son günü de olabilir) dolayısıyla Cuma günü “Yevmu’ş Şek” Şek günü sayılmaktadır.

Şek Günü: Kamerî aylardan Şaban ayının 29'undan sonraki gündür. Bu günün Şaban'ın son günü mü yoksa Ramazan'ın ilk günü mü olduğunda şüphe edilirse, bu güne "şek günü" denilir. Eğer Şaban ayı otuz çekerse, bu gün Şaban'ın son günü; yirmi dokuz çekerse, Ramazan'ın ilk günü olur. Tabi bu günün şek günü olması için, Ramazan hilâlinin görülmemiş olması gerekir Hilâl görülürse artık o gün Ramazan'ın ilk günüdür. Eğer hilal görülmemiş ise o gün kaza, müstehap veya benzeri bir oruca niyet ettikten sonra o günün Ramazan Ayı olduğu ortaya çıkarsa niyetini Ramazan Ayı olarak değiştirmelidir.

** Caferi Mezhebine göre biz burada ortalama bir vakit belirledik ve eğer kesin olarak namaz vaktinin girdiğine emin olmazsak namaz kılamayız, o yüzden sahuru tamamlamak (yeme içmeden kesilmek) için burada verdiğimiz bu saate riayet ediniz (bu vakitten sonra orucunuzu bozacak bir şey yapmayınız), ancak sabah namazını ihtiyat gereği bu vakitten 10 veya 15 dakika kadar geç kılınız. (size tavsiyemiz bu zaman zarfında sevabı oldukça fazla olan 11 rekâtlık gece namazınızı kılmanızdır.) Akşam vakti için hiçbir sakınca yoktur. Bu saate göre iftarınızı açabilir, namazınızı da kılabilirsiniz.

*** Tüm Türkiye şehirleri için imsakiye hazırlayamayacağımız için tüm şehirler de geçerli olmak üzere birkaç noktaya değineceğiz:

 

**** Bayram gününün şu anda tam olarak vakti belli değildir. Bayram Gününün tam tarihi ikinci hilalin görülmesiyle belli olacaktır. Yani Şevval Ayının hilali gözüktüğü an bayram günü olarak ilan edilecektir. O yüzden şimdiden bayram gününün tayin edilip, belirlenmesi doğru değildir ve dini ve fıkhi açıdan (birçok Şia ve Ehli sünnet âlimine göre) hiç bir değeri yoktur. Ve konunun Türkiye’ye mi uymamız gerekir, yoksa İran’a mı? diye gündeme getirilmesinin de bir anlamı yoktur. Ne zaman hilal gözükürse o gün bayramdır. Ve bu iş üzerine uzmanların çıplak göz ve teleskoplarla bakarak Velayet-i Fakih konumunda olan Veliyyi Fakih Ayetullah uzma Seyyid Ali Hamaney’e bildirmeleriyle onun da gözlemleri sonucu vereceği hüküm tüm müçtehitler de dâhil olmak üzere, tüm insanları bağlayacaktır.

RAST HABER -ABNA

 
Paylas

Yorum Ekle

Yazdır

YORUM LİSTESİ

sadık 20-07-2012, 09:22:03
Vermiş olduğnuz bilgiler için çok teşekkkür ederim
 
selami 20-07-2012, 10:38:30
Bu hassasiyeti bekliyorduk.. Rast Haber ailesinden Allah razı olsun örnek bir harekete devrimci bir ruhiye ile imza atmıştır. nasıl ki doktor izin verilmeyince oruç tutulmuyor, rasatçıda ayı göremediği zaman oruç tutulmuyor bu bir hukuk usulüdür. teşekkürler ve tebrikler.. yayıncılık ve doğru haber adına RAST HABER
 
asç 20-07-2012, 13:14:48
Azimet İçin!
Şüpheye düşen kimse şüphesinin izalesi için azimete baş vurması ve şek günlerinde ibadetini yapması ve şek vakitlerinde de şek izalesini bekleyerek yakına baş vurması daha uygun olacağını düşünüyorum Rabbimiz daha iyi bilir
 
Rasathane 20-07-2012, 16:59:33
Kaynakları birebir yerinde incelemek en güzeliydi ve siz de bunu yaptınız.
Allah razı olsun Rast Haber ailesi
 
Hüseyin Yıldız 20-07-2012, 19:28:16
Öncelikle bu ince araştırmanız için Allah sizden razı olsun diyorum.

Gördüğünüz gibi tüm bunlara rağmen tağutçular ramazan ayını yine kafalarına göre ilan edip wahabi amcalarının yollarından gitmekteler. Söylesen "Sen bu ülkede yaşıyorsun bu ülkenin kurallarına uymalısın" diyorlar. Ve bu şartlar altında takiye isteniyor. İmkansız.

Şimdi her zamanki gibi tam 30 gün oruç tutulacak ve yine hilal görülmeden bayram ilan edilecek. Sonra o kadar alim Prof ve Dr. bir araya gelmiş biz onlardan iyimi bilecez denilecek. Dile gelince kimse beğenilmeyip en iyi müslüman Türkiye olacak. Vs. Vb.

Vesselam.
 
dilaver 20-07-2012, 19:46:07
Ramazan ay;n 20. Dunde Saban ayini son gecesi idi/ Muselmanlar arasinda ne kadar fitne salmagada calissaniz kardes olmucak, vallahi olmucak. Sizlere sadece gulmek gerekir/ Ortada Sudiyye Arabistani oldumu Iran ve kuyurklarini gozu doner. Dun hilal bir cok yerde goruldu, Kuzey ve Guney Amerikada bile bu size yetmezmi/ Allah Fazlullaha rahmet etsinKes ki, sag olsayydi da
 
Dilaver 20-07-2012, 21:22:33
Dilaver Kardeşimizin başına oruç vurmuş herhalde...
Rahmetli Syed Fazlullah'tan bahsederken dahi ikilik çıkaran kendisi olduğunun farkında değil..
 
ali 05-08-2012, 09:58:02
güzel kardeşlerim bilgi vermişsiniz açıklma yapmışsınız Allah razı olsun. ancak istanbul dışında yaşayanlara iftar için kolaylık olacak bir açıklama yok. halk arasında akşam ezanından sonra 13 dakika bekleyin deniyor ama İstanbul için hazırladığınız takvimde kimi günler 11 dakika kimi günler 9 dakika fark koymuşsunuz. biz yaşadığımız şehir için ne yapmalıyız.
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

15/04/2014 - 09:57 "İndirilen Din Uydurulan Din" (Hilal Kaplan'a...)

19/03/2014 - 06:02 "Başbakan'ın Caferi vatandaşlarımıza özür borcu var"

15/03/2014 - 09:24 Başbakan mısın, Mezhep İmamı mı?

15/03/2014 - 05:45 "Başbakan ve Gülen günahının sarmalında..."

15/03/2014 - 10:03 Alulbeyt’ten Başbakan’ın sözlerine kınama

14/03/2014 - 10:23 Erzurum Ehlibeyt-i Resul Derneği'nden kınama

16/03/2014 - 05:04 Başbakan‘ın cehaleti mi, düşmanlığı mı?

13/03/2014 - 03:53 Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği'nden Başbakana yanıt

13/03/2014 - 03:36 Ehlader'den Başbakan'ın açıklamalarına kınama mesajı...

9/01/2014 - 12:02 "İktidar hırsı sonunda insanı helak eder, Firavunlaştırır..."

18/12/2013 - 09:23 "Raporun arkasında kirli planlar ve karanlık eller bulunuyor"

31/10/2013 - 07:14 Iğdır Baro Başkanlığı'nın, Müftülüğü kınama mesajı

29/10/2013 - 03:55 Devlet dinin üzerinden elini çekmelidir!

29/10/2013 - 03:47 Caferileri fişliyor musunuz?

29/10/2013 - 03:45 Özkes Iğdır Müftüsü’nün Caferi raporunu sordu

28/10/2013 - 08:03 Anayasa’nın ayırım gözetilmeksizin eşitlik maddesi “Caferileri” de kapsıyor mu?

27/10/2013 - 07:30 Iğdır’dan başlayan “Ötekileştirme”

27/10/2013 - 01:26 “Müftü Vakası” ve ötesi…

26/10/2013 - 09:47 " İş Müftünün üzerine yıkıldı Iğdır Valisi de sorgulanmalıdır"

26/10/2013 - 08:49 "Ayrımcı Müftü ve Vali görevden alınmalı"

25/10/2013 - 05:07 İran halkından ABD'nin Irkçı söylemlerine büyük tepki / FOTO

26/10/2013 - 05:03 “RAPORUNU DA AL GİT!” / FOTO

25/10/2013 - 04:25 Akaras Hoca’nın evine yapılan saldırıya kınama

25/10/2013 - 01:47 Aksu'dan Iğdır müftüsü Kuluz'a cuma namazından cevap ve davet

23/10/2013 - 04:53 Atilla Kaya ve Ali Özgündüz'den Müftü raporuna sert tepki

23/10/2013 - 04:02 Devlet dinin üzerinden elini çekmelidir!

23/10/2013 - 09:15 Diyanet, 'Iğdır Caferi Raporu' için soruşturma başlattı

22/10/2013 - 06:46 ATEAB: Iğdır Müftülüğü halkı cepheleşmeye sevkediyor

21/10/2013 - 07:19 Diyanet İşleri Başkanı Ayetullah Sistani’nin Mekke’deki hac bürosunu ziyaret etti

21/10/2013 - 06:49 Şiileri sindirmek hükümetin mezhepçi siyasetlerinden midir?

21/10/2013 - 06:38 Hedefleri, alimleri kapıkulu yapmaktır!

21/10/2013 - 06:29 Iğdır Müftüsü mezhepçilik yapıyor

21/10/2013 - 06:19 Ehlader'den mezhepçiliğe tepki

21/10/2013 - 06:15 Şiileri sindirmek hükümetin mezhepçi siyasetlerinden midir?

19/10/2013 - 05:30 Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği Başkanlığından İl Müftülüğüne Tepki

19/10/2013 - 05:20 Iğdır Müftülüğünden Şiilerle İlgili Skandal Rapor / BELGE

08/10/2013 - 08:57 Şia Müçtehitlerinin Sünniler ve Diğer Mezhepler Hakkındaki Görüşleri

29/09/2013 - 08:42 "Hukuksuz sorgulamayı TBMM'ye taşıyacağım"

28/09/2013 - 09:44 "Şiilere yönelik suçlamalar bazı perde arkası planların habercisidir"

27/09/2013 - 08:51 TÜRKİYE’DE ŞİİLER ARTIK POTANSİYEL SUÇLU

26/09/2013 - 11:40 Ziyaretçi Çocukların Velilerinden Basın Bildirisi

20/09/2013 - 08:02 Türkiyeli Şiilere gözdağı mı?

28/08/2013 - 05:32 "Vahdetin sağlanması için alimlere büyük görevler düşüyor"

30/06/2013 - 10:29 Başbakan Alevi Çalıştayı sayfasını tekrar açıyor...

11/04/2013 - 07:27 Ayetullah Sistani: Ulema devlete bağlanmasın ve devletten maaş almasın!

07/03/2013 - 04:01 Taşlıçay Ehlibeyt Yeşil Camii'nde seçim

12/09/2012 - 06:38 Şiiliğe Niçin Saldırıyorlar?

11/09/2012 - 06:46 Başbakan Erdoğan’a Açık Mektup

08/09/2012 - 10:04 ÇORUM'DA İMAM ALİ MESCİDİ İNŞAATİNE BAŞLANDI.

08/09/2012 - 12:30 Şeyh Sabahaddin: Ajanlık iddiaları tepkileri ölçmeye yöneliktir

07/09/2012 - 09:39 Avrupa Türk Ehlibeyt Alimleri Birliği provokatif haberlere kınadı...

04/09/2012 - 05:37 “VATANA İHANETİN GÖRÜNTÜLERİ” adı altında ötekileştirme çabaları !!

04/09/2012 - 12:16 Iğdır Ehl-i Beyt Alimleri Derneği'nden provokatif haberlere sert tepki...

04/09/2012 - 07:47 IĞDIR VALİLİĞİ: İRANLI AJANLAR HAKKINDA ABARTILI VE MESNETSİZ İFADELER VAR

03/09/2012 - 04:52 EHLA-DER, PROVOKASYONU KINADI

20/07/2012 - 08:07 Dün (Perşembe) Hilal görülmedi, Cumartesi günü Ramazan’ın birinci günü

18/07/2012 - 09:27 Ramazan hilali Türkiye'den Cuma günü akşam görülebilecek

13/06/2012 - 09:43 Ehlader Yeni Yönetim Kurulunu Seçti

13/06/2012 - 09:41 Ehlibeyt Alimleri “Tebliğ Sorunları Ve Çözüm Yolları” adlı panel düzenledi

03/04/2012 - 08:51 İlköğretimde bir ilk:7'nci sınıflara Caferi inancı anlatıldı

19/01/2012 - 09:30 EHLADER HEYETİNİN ANKARA TEMASLARI

07/01/2012 - 10:50 TAŞLIÇAY EHLİBEYT YARENLERİNDEN LAÇİNER'E KINAMA

05/01/2012 - 12:28 Avrupa Ehlibeyt Alimler Birliği,Sedat Laçiner ve TRT'yi şiddetle kınadı

04/01/2012 - 03:12 IĞDIR EHLİBEYT ALİMLERİ DERNEĞİ’NDEN LAÇİNERE SERT TEPKİ

03/01/2012 - 10:27 Türkiyeli Şiilerden Sedat Laçiner’e tepkiler...

27/12/2011 - 09:32 "NE ÜLKEMİZE HİYANET EDERİZ NE DE İLKEMİZE"

22/12/2011 - 09:21 Diyanet Projesinde Halk Yanlış Yönlendiriliyor

21/12/2011 - 02:18 "Caferilerin çocuklarını din adamı olması için Kum'a göndermesi kabul edilemez"

18/12/2011 - 05:56 Ehlibeyt Alimleri Derneği'nden (EHLA-DER) Basın Açıklaması

16/12/2011 - 06:21 Iğdır Ehlibeyt Alimlerinden Ortak Basın Açıklaması

15/12/2011 - 08:56 ATEAB Alimleri, Hükümetin Kadro Önerisini Reddediyor

13/12/2011 - 09:14 Memur olmak istemiyoruz

04/12/2011 - 10:03 BİR CUMA HUTBESİ VE TAHRİK

24/09/2011 - 05:43 Iğdır Ehl-i Beyt Alimleri Basın Bildirisi Yayınladı
 
YAZARLAR
ABDULLAH ÖZGÜR

AKP Türkiye’yi Nasıl Sekülerleştiriyor
ALİ ERDEM

Seçim ve Anayasa
Kemal Ş.SEVİNDİK

Liyakatli Yönetici Kimdir?
MUHSİN KÜÇÜKER

AKP VE ŞİA
BETÜL HANZALA

Lanetli Soyun İhtiras Bekçileri
HÜSEYİN TAŞ

Genel özellikleriyle Gülen hareketi
SADIK ÇELİK

AMERİKAN UŞAKLARI
Salih YAKUP

İran Amerika'dan daha güçlüdür
MUHAMMED AK

Başbakan, günahının sarmalında
Gürkan BİÇEN

İyiler Kazanacak
GENÇ KALEMLER
Muhsin SOLHAN

Hasedin Zararları(2)
Hüseyin BELGİ

Kedi olmadan Kaplanlığa soyunanlar
HÜSEYİN TUGAY

İmam Humeyni (ra) ve F.Gülen arasında “benzerlikler”(!)
ARZU ÇETİNKAYA

İNSAN OLMAK
Mehdi KUL

Avrupa İranꞌda Başӧrtüye Büründü!
EBUZER GÖKTAŞ

Cemel Savaşı
Mehmet YÜKSEK

Dünyanın en Değerli Misafirinin Biyolojik Yapısı -2-
MEHMET DEMİRER

MAŞA’DIR BUNLAR.
MUSTAFA K. TAŞPINAR

EHLI BEYT (AS) SEVGISI
AZERİ YAZARLAR
Fuad Cəfərli

Azərbaycanda islamofobiya
Ruhullah Novruzzadə

Bu cümə İmam zühur edərsə...
Hafiz Mirzə

Türkiyə nurçularının Azərbaycanda yaratdıqları şah əsər - Fazil Mustafa!
Samir Cavadlı

İsrailin dünəni
Feryad Vüqar

İslamda Mübarizə
Nərmin Məmmədli

Morqa dönmüş ordumuz
Abdullah Özgür

Öldürün şiələri ! Çünki ...
Fərid Abdullah

8 MART HƏYƏCANI
Seymur Abbasov

Niyə hacı Abgülə qarşı növbəti qanunsuz əmələ yol verilib?
Mir Qasim Əliyev

Özümüzə sahib çıxmağın vaxtı çatmayıbmı?!
Anar Sadıllı

8 mart əslində qanlı bir hadisə günüdü...
Masumə Əlizadə

Hicab - istədiyimiz kimi bağlayaq, yoxsa...?
ALİ Əli Həsən

İrəvandakı çıxış və Hacı Abgül Süleymanovun yada düşən cümləsi
İlkin Məmmədov

“Hacı Abgül Süleymanov qırmızı xəttimizdir”
Tural Əli

Mətbuatımızın vəhhabi sevgisi
Ramilə Qardaşxanqız

Ölüm ayrılıqdır, ayrılıqsa onun güzgüsü
Ramin Bayramov

Dünyada baş verən hadisələr və zühur əlamətləri (II hissə)
Rövşən Məmmədli

Aldanma, qadın!
Mayis Güləliyev

İsrail dəyişə bilərmi?
NAMAZ VAKİTLERİ
TV KANALLARI

Türkçe Kanallar
On4 Tv
Zehra Tv
Ulke Tv

Tv5
Hilal Tv
Kudus Tv
Çağrı Tv
Arapça Kanallar
Almanar
Alalam Tv
Alforat Tv
Alkawthar Tv
Farsça Kanallar

Irib 1

Irib 2

Irib 3

Irib 4

Irib 5
Press Tv
Jam e Jam 1
Jam e Jam 2
Jam e Jam 3
Quran Tv
Azeri Kanallar
Sahar Tv
HAVA DURUMU

TARİHLİ ARŞİVGAZETELER

DERGİ ve MECMUALAR

BAĞLANTILAR

YABANCI GAZETELER

 

Ana Sayfa   |   İletişim   |   Giriş Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle |   Sitene Ekle

Yazarlar ve makalelerin Yayınlanan  haberlerin yorumları sadece yorum sahibini bağlar. Bu konuda rast haber merkezi'nin hiçbir sorumluluğu yoktur

 
rasthaber.com’da yayınlanan harici linkler ayrı bir sayfada açilir.harici linklerin içeriğinden rasthaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir rasthaber.com’da yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur.
2008 © RAST HABER   www.rasthaber.com
Tüm Hakları Saklıdır.
Tasarım :Networkbil.net
Atanur Evden Eve Nakliyat Küçükçekmece Evden Eve Nakliyat