Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Asgari ücrette önemli karar! | MİT’e yasal koruma | Ünlü ilahiyatçılardan Fethullah Gülen'e şok suçlama | Suudi-Katar ateşkesi | IŞİD'den EL Kaide'ye ihanet suçlaması | Mahmud Ez-Zehhar: Uzlaşı direnişten vazgeçmek değildir | Suriye’de yaşanan iç savaşın bilançosu | Elvan:www’den çıkar ttt’yi kurarız- | Dünya bu fotoğrafı konuşuyor | Dört gazeteci Türkiye sınırında bulundu |
ORTADOĞU | Velayet-i Fakih | Teknoloji | Spor-Aktüel | Güncel | Dünya | Siyaset | Eğitim Kültür | İnsan Hakları | Yaşam Sağlık |
DÜŞÜNCE YAZILARI
İMAM HAMANEİ

Şiir ve Edebiyat Sanatı Hakkında Görüşleri
Ayetullah Kemal Haydari

Sekaleyn Hadisi Dersleri (34)
SABAHATTİN TÜRKYILMAZ

İslami Siyaset İlkeleri(2)
MEHDİ AKSU

"İndirilen Din Uydurulan Din" (Hilal Kaplan'a...)
HAZIM KORAL

AŞURA GÜNÜ
Burhaneddin DAĞ

Aleviler mi Şii Yoksa Şiiler mi Alevi ve kim Sünnidir?
ALINTI YAZILAR
Sami Kleib

Hizbullah: İhmal edilemeyecek bir siyasi parti ve bölgesel aktör
Levent GÜLTEKİN

Kemalistler de İslamcılar da sağlam bir şahsiyet izhar edemediler
Ruşen ÇAKIR

Erdoğan Kürtlere özerklik sözü vermiş olabilir mi?
Cafer Solgun

Hatay ve anaların âhı...
Mehmet Ali Güller

Bender’in yerine Fidan
Hüsnü Mahalli

Hitlervari!!
Fehim TAŞTEKİN

Kürt hendeği; kâh siper kâh mezar
Bülent ESİNOĞLU

ABD, Irak’ın toprak bütünlüğünü neden savunmak zorundadır?
Akın Aydın

Erdoğan, cemaati bitirebilir mi?
Sami Kohen

Ukrayna krizi Türkiye’yi zorluyor
Cengiz Çandar

'Ağır yük'...
Emre Uslu

‘IŞİD tehdidi’ ne oldu?
Dr. Ahmet H. Kepekçi

Erdoğan'ın akıbeti
Muharrem Bayraktar

Erdoğan'la Fethullah'ın savaşı bitti mi?
Hasan DEMİR

Unutmak mümkün değil!
Hüseyin Vodinalı

Suriye - Ukrayna savaşının enerji ayağı
Murat ÇABAŞ

Esad sırasını savdı, bakalım Erdoğan ne yapacak?
Rafet Ballı

Barzani 'bağımsızlık' dedi kimse ciddiye almadı
Özcan YENİÇERİ

İddialar vahimdir ciddiye alınmalıdır
ÇOK OKUNANLAR
n Amerikan gemisini felç etti
n El Menar TV ekibini kim öldürdü?
n Viyana'dan Suriye'ye cihada/FOTO
n Dünya bu fotoğrafı konuşuyor
n "Tayyip Erdoğan adı, el Nusra ve IŞİD ile birlikte anılıyor Rojava’da!"
n Diplomatik başarı Rusya’nın, hezimet Batı’nın
n Müslümanların kanlarının akıtılması sorumlusu Arabistan'dır
n Putin'den Amerika'ya uyarı
n IŞİD'den EL Kaide'ye ihanet suçlaması
YORUMLANANLAR

 Dünya bu fotoğrafı konuşuyor

 Artık bu yetkisi de var

 Malezya halkı Obama'nın ülkelerine yapacağı ziyareti protesto etti

 Guantanamo mahkûmu Lazkiye'de öldürüldü

 Viyana'dan Suriye'ye cihada/FOTO

ÜYE GİRİŞİ

Kullanıcı Adı

 
Şifre  
   

Üye Olun | Şifremi Unuttum

 

Muharrem ayı ile ilgili sorular

Sevgili Ehl-i Beyt dostları, sizlere bazı sorularım olacak;

06-12-2010

Sevgili Ehl-i Beyt dostları, sizlere bazı sorularım olacak; bu soruları mı cevaplandırırsanız çok sevinirim. Saygılarımla.1- Ramazan'da bazı Şii ve Alevi arkadaşlarımın oruç tutmadıklarını görüyorum; benim sorum şudur: Alevilik'de ve Şiilik'de ne zaman ve kaç gün oruç tutulur? 2- 12 İmam Orucu ne zamandan beri tutuluyor? 3- Kur'an'da Muharrem'de tutulan 12 İmam orucu il ilgile açık ayetler var mı? 4- Tevrat ve İncil'de 12 İmam orucu ile ilgili ayetler var mı? 5- Kerbela olayı miladi olarak hangi tarihte gerçekleşmiştir? 6. Dünyanın başka herhangi bir yerinde Türkiye'deki Aleviler gibi diğer dünya Alevileri namaz kılmıyorlar ve sadece cem ayiniyle mi yetiniyorlar veya onlarda da cem ayini diye bir uygulama var mı? 7. İmam Cafer Buyruğu olarak addedilen Buyruk kitapları İmam Cafer Sadık (a.s.) hazretlerine mi aittir veya menşei nedir? 8. Kur'an'da cem ayini ile ilgili bir ayet var mı? 9. Cem ayininin menşei nedir? 10. Kur'an'da namaz kelimesine karşılık gelen Arapça kelime nedir? Bu kelime Kur'an'da kaç kere geçiyor?

    Cevap: Muhterem kardeşim, Sorularınızı sırasıyla cevaplandırmaya çalışacağız:

    1- Ramazan'da bazı Şii ve Alevi arkadaşlarımın oruç tutmadıklarını görüyorum; benim sorum şudur: Alevilik'de ve Şiilik'de ne zaman ve kaç gün oruç tutulur?

    Cevap: Evvela evvela siz de biliyorsunuz ki bir dini veya mezhebi hiçbir zaman o dine veya mektebe mensup olanların icraatı dikkate alınarak değerlendirmek doğru olmaz. Örneğin Müslüman olmayan bir kimse bugünkü Müslümanların durumuna bakarak İslam hakkında bir kanaat sahibi olmaya çalışırsa, belki bir kişi bile Müslüman olmaya rağbet etmez. Şimdi gelelim sorunuza; aziz kardeşim, sorunuzun cevabını anlamamız için Gerçek Şiilik ve Alevilik olan Ehl-i Beyt mezhebinin ana kaynakları olarak kabul edilen Kur'an-ı Kerim ve Resulullah'ın ve Ehl-i Beyt'inin hadislerine (ki aslında onlar da Resulullah'tan miras aldıkları hadislerdir) müracaat etmek gerekir. Bu konuda asırlar öncesinden (bizzat On iki İmamların hayatları zamanından beri) yazılan ciltler dolusu geniş kitaplar yazılmıştır. İsteyen herkes o kaynaklara müracaat edebilir. Evet bizim bu konudaki delilimiz Kur'an'dan Bakara Suresinin 183 ila 185. ayetlerdir ki sözü uzatmamak için ayetlerin metninin vermiyoruz. İsteyenler Kur'an'a müracaat edebilir.  Resulullah ve Ehl-i Beyt'inden nakledilen hadislerden ise birkaç tanesini örnek olarak vermekle yetiniyoruz:

    Resul-i Ekrem (s.a.a): Bu Ramazan ayı, öyle bir aydır ki onun orucunu Allah farz kılmıştır. Cennet kapıları onda açılır. Şeytanlar onda bağlanır. Onda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır (kadir gecesi). Kim o geceyi (ibadet, tövbe ve ile) idrak etmezse, (İlahi lütüflardan) mahrum kalır. Allah Resulü bu cümleyi üç defa tekrar etti. (Bihar-ül Envar, C.97, S.17)

    Hz. Emir-ül Mu'minin Ali (a.s): Noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah'a yönelenlerin yapıştıkları en büyük vesile, ona ve Rasûlü'ne inanmak, yolunda cihad etmektir. Cihad, İslâm'ın en yüce rüknüdür. Aynı zamanda Allah'ın birliğini ikrar etmek de bu vesîlelerdendir; çünkü bu ikrar, yaratılışa uymaktır. Ve namaz kılmaktır, çünkü bu dînin esâsıdır. Ve zekât vermektir; çünkü bu, gerekli bir farzdır. Ve Ramazan ayının orucunu tutmaktır; bu da azaptan bir kalkandır. Ve Kâbe'yi ziyaret etmektir, hacdır, umredir; bunlar da yoksulluğu giderir, günahları yıkar, arıtır. Ve akrabâdan kesilmemek, onları görüp gözetmektir. Bu malın, ahvalin genişlemesine, ecelin gecikmesine sebeptir. Ve gizli sadaka vermektir ki bu suçları bağışlatır. Ve açıkça sadaka vermektir; bu da kötü ölümleri defeder; iyi işlerde bulunmaktır; buysa kötülüklere, kötü çağlara düşmekten korur insanı. (Nehc-ül Belağa, Hutbe: 110)

    İmam Cafer-i Sadık (a.s): Allah-u Teala bizden önce hiç bir ümmete Ramazan orucunu farz kılmamıştır. Ravi şöyle sordu: O zaman Allah size orucu farz kıldı; sizden öncekilere farz kılındığı gibi. ayetine ne diyorsunuz? İmam Sadık şöyle buyurdu: Allah-u Teala Ramazan orucunu geçmiş ümmetlere değil, sadece peygamberlere farz kılmıştı. Ama Allah-u Teala bu (İslam) ümmete Ramazan ile lütfedip onun orucunu hem Resulullah'a hem de ümmetine farz kıldı. (Men La Yahzurh-ul Fakih, C.2, S.99)

    İşte gördüğünüz gibi aziz kardeşim, hem Kur'an ayetleri, hem de Resulullah'ın ve Ehl-i Beyti'nin hadisleri Ramazan orucunu İslam ümmetine İlahi bir lütuf olarak farz kılındığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Artık bu delillerden sonra, Kur'an'a, Resulullah'a ve onun tertemiz Ehl-i Beyti'ne inanan bir kimsenin bu İlahi farizayı ihmal etmesi düşünülemez.

    2- 12 İmam Orucu ne zamandan beri tutuluyor?

    Cevap: 12 İmam orucundan maksadınız Muharrem ayının birinci gününden başlayarak Alevi geleneği olarak tutulan oruçtur herhalde. Bu orucun ne zamandan beri bir dini görev olarak Aleviliğe girdiği hakkında bir bilgiye sahip değiliz.

    3- Kur'an'da Muharrem'de tutulan 12 İmam orucu il ilgile açık ayetler var mı?

    Cevap: Muharrem ayının orucu hakkında Kur'an'da bir ayet yoktur.

    Ehl-i Beyt İmamlarından Muharrem ayının birinci günün orucunun farz değil ama müstehap olduğu hakkında hadis vardır. Örneğin şu hadise dikkat ediniz:

    Merhum Şeyh Abbas Kummî, Nefes-ul Mehmum adlı eserinde kendi senediyle Reyyan ibn-i Şebib'den rivayet etmiştir ki o şöyle dedi:

    Muharrem ayının ilk gününde Eb-ül Hasan (İmam) Rıza'nın (Allah'ın selamı ona olsun) yanına vardım; o bana: Ey İbn-i Şebib oruca niyetli misin? dedi. Hayır dedim. İmam Rıza: Bu gün Hz. Zekeriyya'nın Ey Rabbim kendi indinden bana pak (temiz) bir soy ver sen dua'yı işitensin diyerek Rabbi (Azze ve Celleye) dua ettiği gündür. Allah onun duasını kabul buyurdu ve meleklere emretti ki Zekeriyya mihrapta durup namaz kılarken şöyle nida ettiler: Allah seni Yahya ile müjdeliyor.

    Kim bugün oruç tutar sonra Allah Azze ve Celle'ye dua ederse Allah onun duâsını kabul eder nasıl ki Zekeriyya'nın duasını kabul buyurdu. Sonra şöyle dedi:

    Ey Şebib oğlu! Cahiliyet dönemindeki Araplar bile Muharrem ayının hürmetini riayet ederek bu ayda savaş ve zulmü yasak bilirlerdi. Oysa, bu ümmet ne bu ayın saygısını ve ne de kendi Peygamberlerinin hürmetini gözettiler. Bu ayda Peygamber'in soyunu öldürdüler ve bu ailenin hanımlarını esir aldılar; varlıklarını yağmaladılar; Allah bu günahlarını affetmesin!

    Ey Şebib oğlu bir şeye ağlayacak olursan Ali ibn-i Ebi Talib oğlu Hüseyin'e (a.s) ağla! Onun başını bir koçu keser gibi kestiler; ve bunun yanı sıra ailesinden dünyada benzerleri olmayan 18 yiğidi öldürdüler. Yedi kat gök ve yedi kat yer onun ölümüne ağladı; dört bin melek gökten ona yardım etmek için indiler ama (ilahî takdir gereği) Hz. Hüseyin'in şehit olduğunu gördüler, bu melekler Hz. Mehdi aleyh-is selam kıyam edinceye kadar mahzun ve üzgün bir halde Hz. Hüseyin'in kabri etrafında bulunacaklar; bunlar Hz. Mehdi (a.s) kıyam edince onun yaranı arasında yer alırlar. Bunların sloganları Ya le sarat-il Hüseyin (Ey Hüseyn'in kanının davacıları) olacaktır.

    Ey Şebib oğlu babam kendi babasından o da büyük babasından (Zeyn-el Abidin a.s) rivayet etmiştir ki Hz. Hüseyin şehit düştüğünde gökten kan ve kırmızı toprak yağdı.

Ey Şebib oğlu, Hüseyin aleyhis selam'a gözünün yaşı yanaklarına sarkacak şekilde ağlarsan Allah senin büyük olsun küçük olsun az olsun çok olsun bütün günahlarını bağışlar.

    Ey Şebib oğlu, eğer Allah'ın huzuruna hiç bir günahın olmadan çıkmak istiyorsan Hz. Hüseyin aleyhis selam'ı ziyaret eyle.

    Ey Şebib oğlu, Peygamber sallallahu aleyhi ve alihi ile cennette bina edilmiş olan odalarda yerleşmek istiyorsan Hüseyin aleyhis selam'ın katillerine la'net oku!

    Ey Şebib oğlu, Hüseyin aleyhis selam ile birlikte şehit düşenlerin sevabı kadar sevab elde etmek istiyorsan ne zaman Hüseyin aleyhis selam'ı hatırlasan keşke onlarla birlikte olaydım da yüce makama erişeydim. de.

    Ey Şebib oğlu, cennetin yüce derecelerinde bizimle birlikte olmak istiyorsan bizim üzüntümüze sen de mahzun ol, bizim sevincimize sen de sevin, bizim velayetimize sarıl (bizi kendine veli ve imam bil) Zira bir adam eğer bir taşa bile bağlı olsa Allah onu kıyamet günü o taşla birlikte mahşere getirtir.

    Muharrem ayının onuncu gününün, yani Aşura gününün orucu bazı hadislerde yasaklandığı ve bunun Umeyye Oğulları tarafından uydurulan hadislere dayandığı ve Hz. Hüseyin'in şehadetine şükretmek mahiyetinde böyle bir oruç uydurdukları nakledildiği için bu günün orucu Ehl-i Beyt mektebinin mercilerince mekruh bilinmiştir. Yani Aşura günü Ehl-i Beyt mektebine bağlı olan bir Şia-Alevi oruç tutmamalıdır. Sadece oruca niyet etmeden Aşura günü ikindi vaktine kadar bir şey yememesi ve bu sure içerisinde bir yaslı insan gibi Hz. Hüseyin'in mazlumluğuna ağlaması ve Hz. Hüseyin için düzenlenen yas merasimlerine katılması ve ikindi olduğunda az bir su içmesi gerekir. Bu konularla ilgili İmam Cafer Sadik (a.s)'dan bir takım hadisler nakledilmiştir. (Bkz. Şeyh Tusi, Misbahu'l-Müteheccidin, S.724 Vesaiu'ş-Şia, C.7, S.339)

    Muharrem ayının birinci gününden dokuzuncu gününe kadar Allah için oruç tutup bunların sevabını Ehl-i Beyt'e hediye etmekte bir sakınca yoktur. Ancak bunu yaparken bu oruçların dinde farz olmadığını sadece müstehap oruç olarak tuttuğumuzun farkında olmalıyız. İkincisi bu gibi oruçlar farz olan Ramazan ayının orucunun yerine asla geçmez ve her Ehl-i Beyt dostu mutlaka gerçek anlamda Ehl-i Beyt imamlarını hoşnut etmek istiyorsa, o masum imamlara uyarak her yıl Ramazan ayının orucunu eksiksiz tutmalıdır. Bu konuda her hangi bir ihmalkarlığa yer vermemelidir. Aksi taktirde Ehl-i Beyt İmamlarının yolunu gerçek anlamda takip edenlerden sayılmaz.

    4- Tevrat ve İncil'de 12 İmam orucu ile ilgili ayetler var mı?

    Cevap: Tevrat ve İncil'de on iki İmam orucu ile ilgili bir şey olduğu hakkında bir bilgimiz yoktur Ancak bazı rivayetlerde yer aldığına göre Aşura gününün orucu Yahudilikte olan bir gelenektir. Bu gelenek Ramazan Ayı'nın orucunun gelmesiyle İslam dinince kaldırılmıştır. (Bkz. Vesaiu'ş-Şia c.7 s340)

    5- Kerbela olayı miladi olarak hangi tarihte gerçekleşmiştir?

    Cevap: Kerbela olayı, kameri takvimle Peygamber (s.a.a)'in hicretinin altmış birinci yılının Muharrem ayında gerçekleşmiştir.

    Hz. Hüseyin (s.a) Kerbela çölüne Muharrem ayının ikinci günü inmiştir ve Muharrem ayının onuncu günü yani Aşura günü şehit edilmiştir. Ehl-i Beyt mektebinin kaynaklarında yer alan bazı rivayetlere göre, Aşura günün Cuma günü olduğu kaydedilmiştir.

    Ancak bu gün miladi şemsi takvimle hangi aya denk geldiğini dakik olarak tespit etmek zordur; çünkü kameri aylar hilali görmeğe dayalıdır. Bu yüzden hesapla çıkarılan kameri ayla gerçek kameri ay arasında fark olabilir. Biz elimizde olan bir bilgisayar programıyla Aşura günün miladi şemsi takvimle hangi tarihe denk geldiğini tespit etmek istediğimizde şöyle bir tarih karşımıza çıktı: 9 Ekim 680 Salı Günü. Bu tarihin, yanlış olduğu yukarıda da işaret edildiği üzere açıktır. Çünkü Aşura günün Salı günü olduğuna göre bir nakile kitaplarda rastlamadık.

    2. Kerbela vakıasını anmada kameri takvimin esas oluşunun sebebi açıktır. Çünkü bu sırf normal bir tören değildir. Bu bir dini görevdir. Bu görevi biz Ehl-i Beyt İmamlarının emri üzere yapıyoruz. Aşağıda bunu ispatlayan bazı hadislere yer vereceğiz. Ehl-i Beyt İmamları da kendi dost ve Şialarına sürekli olarak Hicri Kameri takvime göre Muharrem ayının birinci gününden başlayarak on gün Hz. Hüseyin'in yasını canlı tutmaya her yıl aynı tarihte bu hadiseyi göz yaşlarıyla ağıtlarla anmaya emretmişlerdir. Özellikle Muharrem ayının onuncu günü anlamına gelen Aşura gününün yas ve hüzün günü olarak anılmasını emretmişlerdir. Öyle ki Muharrem ayında Hz. Hüseyin'in yasını anmak her Ehl-i Beyt dostunun bir kimlik ve özelliği durumuna gelmiştir. Bu vakıa 1400 yıl boyunca her yıl dünyanın her yerinde bulunan Şialar tarafından anılmakta, Hüseyin (a.s)'ın yolu ve mesajı tekrarlanmakta, o yola bağlılık kalpten gelen bir aşk ve muhabbet ve gözden akan yaşlarla ortaya konulmakta ve Yezid'in yolu lanetlenmektedir. Ve bu Şia kültürünün en belirgin can noktasıdır. Bu olmadan zaten şia kendisini asla yaşatamazdı.

Bir de Muharrem ayında Kerbela vakıasının anılmasın diğer bir nedeni de belki, Yezid ve takipçilerinin ne kadar cinayetçi ve zalim olduklarını göstermektir. Çünkü İslam dininde Muharrem ayında savaşmak haram olduğu kesindir. Ancak Yezit ve ordusu (Allah kıyamet kadar onlara lanet etsin) bu ayda Hz. Hüseyin (a.s)'ı katletmekten geri durmadılar.

    6. Dünyanın başka herhangi bir yerinde Türkiye'deki Aleviler gibi diğer dünya Alevileri namaz kılmıyorlar ve sadece cem ayiniyle mi yetiniyorlar veya onlarda da cem ayini diye bir uygulama var mı?

    Cevap: Alevilikten maksat Şiilik ise şunu bilmelisiniz ki, dünyada var olan Şia'nın mutlak çoğunluğu namaz kılmaktadır. Bunun için nüfusunun çoğunluğunu veya önemli bir kesimini Şia oluşturan ülkelerin durumunu incelemek yeterlidir. Örneğin İran, Irak, Azerbaycan, Lübnan, Pakistan, Afganistan, Bahreyn ve diğer ülkelerde yaşayan Şia kitleleri Ehl-i Beyt mektebinin fıkhı yani İmam Ca'feri Sadık mezhebi üzere namazlarını sürekli kılmaktadırlar. Ehl-i Beyt mektebinde namazın kılınış şeklini ve hükümlerini öğrenmek için bu sitede Namaz Rehberi bölümüne bakabilirsiniz.

    Ama maksadınız Şia gruplarından bir kol sayılan Bektaşilik vb. gruplar ise, bunların da temelinde namaz olmasına rağmen (bunun için Hacı Bektaş'ın makalat kitabındaki şeriatın marifete göre konumunu ağacın kökünün meyvesine göre konumuna benzetmesinden ve ağacın meyve verebilmesi için sürekli kökün sağlam olması gerektiğini vurgulamasından ve hem de Hacı Bektaş'ın bağlı olduğu İran'daki horasan seyitlerinin durumundan anlamak mümkündür) ancak bu kolların bu günkü halinde maalesef Ehl-i Beyt'in en çok önem verdiği namaz konusu unutulmuş ve yerine bazı cahilce efsaneler veya namaz adında bazı uyduruk merasimler örneğin yüz-yüze namaz gibi şeyler geçirilmek istenmiştir. Bizce bu, Osmanlının Alevilere her türlü saldırı ve baskıyı caiz göstermek için çeşitli oyunlarla Alevilerin bilgin ve alimlerini öldürerek onları bilgisizlik içerisinde bırakması, onları bilinçli olarak dinden uzaklaştırmaya çalışması ve bunun için onların Türkiye'nin güneyinde yer alan Aliyullahiliğin (Gulatın) etkisi altında kalmalarına zemin hazırlaması sonucu oluşan bir durumdur. Bu oyunlar gerçek Aleviliğin saptırılması ve yıkımı için düzenlenmiştir. Türkiye'deki Aleviliği Horasan erenlerinin ve İmam Rıza aleyhisselam'ın soyundan gelen seyitlerin oluşturduğu bir akım olarak değerlendirdiğimizde ve özellikle Aleviliğin fikir olarak esinlendiği İran'daki Şah İsmail dönemi Şialığa baktığımızda namazın ve diğer şer'i hükümlerin temel bir unsur olarak bu Alevilikte var olduğunu görmekteyiz.

    7. İmam Cafer Buyruğu olarak addedilen Buyruk kitapları İmam Cafer Sadık (a.s.) hazretlerine mi aittir veya menşei nedir?

    Cevap: Genelde Türkçe olarak İmam Ca'fer Sadık buyruğu olarak yayınlanan kitaplar hak ile batılın karışımıdır; başka bir ifadeyle İmam Ca'fer Sadık'tan nekledilen sahih hadislerle zayıf hadisler ve bazen bu kitabi oluşturanların kendi hatalı yorumları bir arada bu kitaplarda yer almaktadır. Bu ise söz konusu kitapları Ehl-i Beyt mektebini açıklayan bir güvenilir kaynak olmaktan çıkarır. Sadece bizim bilgimiz çerçevesinde İmam Cafer Sadık buyruğu adı altında yayınlan kitaplar arasında Sabri Hamedani'nin yazdığı kitap içerik olarak sağlamdır.

    8. Kur'an'da cem ayini ile ilgili bir ayet var mı?

    Cevap: Kur'an Kerim'de cem aini ile ilgili bir ayet mevcut değildir. Hatta hiçbir sahih Ehl-i Beyt hadisinde de bu ain ile ilgili bir hadis yoktur. Bu sadece bir tasavvuf geleneği olarak aleviliğe geçmiştir ve şer'i sağlam bir dayanağı yoktur. Böyle ainleri yaparken Ehl-i Beyt imamlarını rencide edecek Allah'ın haram kıldığı işlerden uzak durmaya özen göstermek gerekir. Eğer bir araya gelip şer'i ölçüler çerçevesinde Ehl-i Beyt İmamlarının faziletleriyle ilgili olarak şiir, hadis veya İmam Hüseyin ile ilgili ağıtlar okunursa bunun sakıncası yoktur.

    9. Cem ayininin menşei nedir?

    Cevap: Cem ayinin menşei hakkında geniş bir bilgiye sahip değiliz. Ancak tasavvuf akımlarında görünen bir çeşit ain olduğu ortadadır.

    10. Kur'an'da namaz kelimesine karşılık gelen Arapça kelime nedir? Bu kelime Kur'an'da kaç kere geçiyor?

    Cevap: Namaz kelimesinin karşılığı olan Salat kelimesi isim kipinde 62 defa (tekil ve çoğul olarak) Kur'an-ı Kerim'de kullanılmıştır. Salat (Salave) kökünden türeyen fiil ve mekan kipi sözcükleri de buna eklersek toplam olarak yaklaşık 90 defa namaz kelimesinin karşılığı olan salat kelimesi Kur'an'da kullanılmıştır.

Tebyan

 
Paylas

Yorum Ekle

Yazdır

YORUM LİSTESİ

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

15/11/2011 - 03:53 "Kadir hutbesi, İslam'ın ölümsüz senedidir!.."

06/11/2011 - 08:01 Müminler Kurban bayramınız mübarek olsun!

04/11/2011 - 07:47 Bütün İran haykırdı: Kahrolsun Amerika! - FOTO

04/11/2011 - 08:14 Bugün 4 kasım, "Emperyalizm ile mücadele günü"

18/10/2011 - 12:34 Hazreti Fatıma(s.a) İstanbul'da anıldı - FOTO

11/10/2011 - 10:18 İstanbul'da Hz. Fatıma(s.a) Anma Programı

10/10/2011 - 10:07 Hz. İmam Rıza a.s'ın kutlu duğum günü Nurnberg'de kutlandı - FOTO

08/10/2011 - 10:49 İstanbul'da Hz.Fatma'yı anma programına davet

11/09/2011 - 08:15 11 Eylül hakkında 21 korkunç gerçek

30/08/2011 - 06:48 Müminler bayramınız mübarek olsun!...

30/08/2011 - 12:56 30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta kutlanıyor...

27/08/2011 - 11:07 Gazze’de Onbinler Dünya Kudüs Günü'nde meydana indi - FOTO

27/08/2011 - 10:59 Malezya'da Dünya Kudüs Günü yürüyüşü - FOTO

27/08/2011 - 10:55 İran'da "Dünya Kudüs Günü" yürüyüşleri ve bildirisi - FOTO

27/08/2011 - 10:39 Dünya Kudüs Gününde Kahireli göstericiler, İsrail Büyükelçiliğine yürüdü!

27/08/2011 - 10:24 Bursa'da Dünya Kudüs Günü programına davet....

27/08/2011 - 10:19 Darıca'da Ku'ran, Ramazan ve Kudüs konulu programa davet...

26/08/2011 - 10:19 TÜRKİYE'DE KUDÜS GÜNÜ ETKİNLİKLERİNE DAVET.....

26/08/2011 - 09:08 "Dünya Kudüs günü adalet ve özgürlük isteyen bütün insanların günüdür"

26/08/2011 - 09:03 Bugün Dünya Kudüs günü

25/08/2011 - 01:35 Kocaeli'nde Dünya Kudüs Günü programına davet...

25/08/2011 - 12:17 Dünya Kudüs Günü etkinliğine davet

25/08/2011 - 12:15 Bursa'da Dünya Kudüs Günü programına davet....

23/08/2011 - 12:11 İran “Dünya Kudüs Günü” yürüyüşlerine hazırlanıyor

19/08/2011 - 12:40 Dünya Kudüs Günü programı ve paneline davet...

04/06/2011 - 09:19 Bugün İmam Humeyni(r.a)'ın vefat yıldönümü

03/06/2011 - 06:56 İstanbul'da İmam Humeyni'yi(r.a) anma programına davet

03/06/2011 - 10:56 Recep Ayının Fazilet ve Amelleri

27/05/2011 - 11:49 27 Mayıs 1960 darbesi lanetlerle hatırlandı

21/05/2011 - 10:47 İmam Humeyni'nin (r.a) doğumu

21/05/2011 - 10:39 Hz. Fatıma'nın Doğum Günü

19/05/2011 - 10:28 19 Mayıs törenleri tüm yurtta başladı

07/05/2011 - 12:00 Hz. Fatıma'nın(s.a) Şehadeti  ve Şehadetinin Ehli sünnet kaynaklarındaki delilleri

05/05/2011 - 10:24 Şehid Mutahhari 'yi Unutmadık

05/05/2011 - 10:20 Şehit Murtaza Mutahhari 'nin Şehadet Yıldönümü ve Öğretmenler Günü

01/05/2011 - 10:00 1 Mayıs işçi bayramı için Taksim'e giiriş başladı

27/04/2011 - 11:03 Amerika'nın Tebes çölüne gömüldüğü an - FOTO

25/04/2011 - 11:23 İbret Verici 'Tebes Çölü' Zaferi -FOTO-  

16/04/2011 - 03:01 Hz. Fatıma'nın(s.a) vefatı

16/04/2011 - 02:54 NÜMUNE KADIN, HZ.FATIMA(s.a) 

08/04/2011 - 08:30 Hz. Zeyneb’in (s.a) Şahsiyeti ve Faziletleri

08/04/2011 - 08:22 Hz. Zeyneb (s.a)'in Mübarek Veladet'i

02/04/2011 - 11:22 İslam Cumhuriyeti Günü

20/03/2011 - 04:32 Nevruz  Bayramı

13/03/2011 - 11:13 Hz. İmam Hasan Askeri (a.s) Hakkında  Soru Ve Cevaplar

13/03/2011 - 11:12 Hz. İmam Hasan Askeri’nin (as) Kutlu Viladeti

02/03/2011 - 09:47 İstanbul'da “Vahdet ve Kutlu Doğum” haftası merasimi yapıldı - FOTO

18/02/2011 - 03:11 TAYDER, bölgedeki gelişmelerle ilgili olarak bildiri yayınladı

15/02/2011 - 10:27 Hz.Muhammed'in(s.a.a) Kutlu Viladeti

14/02/2011 - 08:57 Hz. Fatıma Konya'da İki Programla Anıldı

14/02/2011 - 08:06 Hz. Muhammed (saa) ve İmam Cafer Sadık (as) ın kutlu ve bereketli doğum gününe davet

11/02/2011 - 09:53 İslam İnkilabı'nın 32.Yıldönümü Ve Zafer Günü

11/02/2011 - 09:27 İmam Hasan Askeri'nin (a.s)  Şehadeti

02/02/2011 - 08:11 İmam Rıza (a.s)'ın  Şehadeti

29/01/2011 - 10:09 Hz.Resul (saa)’ın Rıhleti

29/01/2011 - 10:07 İmam Hasan Mücteba (as)’ın Şehadeti

27/01/2011 - 10:44 Hz.Muhammed’in (s.a.a) ve Hz. Hasan(a.s) Şehadetleri Münasebetiyle Düzenlenen Matem Merasimine Davet

24/01/2011 - 09:45 Erbain Ziyareti

24/01/2011 - 09:34 Toplumun ''Erbain''i

23/01/2011 - 12:05 “5. Uluslar arası Erbain Merasimi” İstanbul'da yapıldı- FOTO

22/01/2011 - 12:01 “5. Uluslar arası Erbain Merasimi” İstanbul'da yapıldı- FOTO

18/12/2010 - 18:44 "İmam Hüseyn(a.s) ümmetin ıslahı için şehadete yürüdü"

17/12/2010 - 14:00 Ehlibeyt Esirlerinin Kerbela’dan Kufe’ye Yol­culuğu

17/12/2010 - 13:56 Haydar Baş: " Ehl-i Beyt imanın çekirdeğidir"

16/12/2010 - 09:45 Bugün Aşura, MEHDEVİ Kıyamın da gerçekleşeceği gündür

15/12/2010 - 17:45 Bu gece Muharrem Ayının Dokuzu “Tasua” Günü

14/12/2010 - 20:40 Yine şanlı Muharrem ayı geldi

13/12/2010 - 12:22 İmam Hüseyin (a.s) ve Aşura matemi ekranlara da taşınıyor

08/12/2010 - 08:36 Dünya Ehl-i Beyt Kurultayı’nın Muharrem ayı bildirisi

06/12/2010 - 21:55 Muharrem ayı ile ilgili sorular

06/12/2010 - 21:38 Muharrem, Matem ve Mühasebe Ayı

01/12/2010 - 09:32 Mübahale Ayeti Hakkındaki Tüm Ayrıntılar

30/11/2010 - 22:22 Iğdır Ehlibeyt Alimleri'nden coşkulu Gadir-i Hum bayramı- FOTO

30/11/2010 - 11:17 Necran Hıristiyanlarıyla Mübahele

28/11/2010 - 15:05 Beytuzzehra'da Gadir-i Hum Bayramı - FOTO

25/11/2010 - 18:58 MALATYA’DA ĞADİR-İ HUM BAYRAMI COŞKUSU-FOTO

25/11/2010 - 07:34 İmam Humeyni (ra) ve Seyyid Ali Hamane'i'nin Kelamında Gadir Hum

24/11/2010 - 14:11 İstanbul'da Gadir-i Hum Bayramı kutlamasına davet

23/11/2010 - 18:16 Gadir-i Hum bayramı kutlamasına davet

23/11/2010 - 08:46 GADİR-İ HUM OLAYI

23/11/2010 - 08:44 GADİR, İMAMETİN SESİ

23/11/2010 - 08:05 KANTİNDE BİR SAAT(Veda Haccı ve Gadir-i Hum Üzerine Bir Piyes)

22/11/2010 - 10:59 EHDAV'dan "Gadir-i Hum Bayramı ve Kardeşlik” Konferansı daveti

22/11/2010 - 09:58 IĞDIR’DA GADİR-İ HUM BAYRAMI COŞKU İLE KUTLANDI

21/11/2010 - 11:17 İmam Hadi (as)

16/11/2010 - 14:05 Hacıların Müşriklerden Beraati: "Amerika'ya Ölüm" - FOTO

15/11/2010 - 08:03 Zilhicce Ayı ve Arefe Günü

12/11/2010 - 20:59 Dini Hakikatlerini Aydınlatan İmam Muhammed Bakır (as)

12/11/2010 - 20:55 İMAM BAKIR(as)'IN KISACA HAYATI

08/11/2010 - 19:47 Ali ve Fatıma'nın Nikahı

07/11/2010 - 10:53 İMAM CEVAD'IN (A.S) ŞEHADET YIL DÖNÜMÜ

06/11/2010 - 17:16 İmam Cevad (as.)’ın İmameti

06/11/2010 - 17:56 İmam Cevad(as)’ın Hayatı

19/10/2010 - 22:37 İmam Rıza(as)'ın kutlu doğum gününün yıl dönümü

18/10/2010 - 10:23 İmam Rıza (a.s.

08/10/2010 - 08:42 Hz. Fatıma Mâsume"nin Doğum Günü

05/10/2010 - 20:28 Hz.Fatıma coşkuyla anıldı

05/10/2010 - 08:56 Vahiy evinin kızı Hz. Fatıma(s.a) İstanbul’da yapılan programla anıldı

03/10/2010 - 22:07 İmam Cafer Sadık (a.s) ve İmamet Hakkında Bir Kaç Nükte

03/10/2010 - 09:17 İmam Cafer Sadık (s.a)’nın Şehadeti
 
YAZARLAR
ABDULLAH ÖZGÜR

AKP Türkiye’yi Nasıl Sekülerleştiriyor
ALİ ERDEM

Seçim ve Anayasa
Kemal Ş.SEVİNDİK

Liyakatli Yönetici Kimdir?
MUHSİN KÜÇÜKER

AKP VE ŞİA
BETÜL HANZALA

Lanetli Soyun İhtiras Bekçileri
HÜSEYİN TAŞ

Genel özellikleriyle Gülen hareketi
SADIK ÇELİK

AMERİKAN UŞAKLARI
Salih YAKUP

İran Amerika'dan daha güçlüdür
MUHAMMED AK

Başbakan, günahının sarmalında
Gürkan BİÇEN

İyiler Kazanacak
GENÇ KALEMLER
Muhsin SOLHAN

Hasedin Zararları(2)
Hüseyin BELGİ

Kedi olmadan Kaplanlığa soyunanlar
HÜSEYİN TUGAY

İmam Humeyni (ra) ve F.Gülen arasında “benzerlikler”(!)
ARZU ÇETİNKAYA

İNSAN OLMAK
Mehdi KUL

Avrupa İranꞌda Başӧrtüye Büründü!
EBUZER GÖKTAŞ

Cemel Savaşı
Mehmet YÜKSEK

Dünyanın en Değerli Misafirinin Biyolojik Yapısı -2-
MEHMET DEMİRER

MAŞA’DIR BUNLAR.
MUSTAFA K. TAŞPINAR

EHLI BEYT (AS) SEVGISI
AZERİ YAZARLAR
Fuad Cəfərli

Azərbaycanda islamofobiya
Ruhullah Novruzzadə

Bu cümə İmam zühur edərsə...
Hafiz Mirzə

Türkiyə nurçularının Azərbaycanda yaratdıqları şah əsər - Fazil Mustafa!
Samir Cavadlı

İsrailin dünəni
Feryad Vüqar

İslamda Mübarizə
Nərmin Məmmədli

Morqa dönmüş ordumuz
Abdullah Özgür

Öldürün şiələri ! Çünki ...
Fərid Abdullah

8 MART HƏYƏCANI
Seymur Abbasov

Niyə hacı Abgülə qarşı növbəti qanunsuz əmələ yol verilib?
Mir Qasim Əliyev

Özümüzə sahib çıxmağın vaxtı çatmayıbmı?!
Anar Sadıllı

8 mart əslində qanlı bir hadisə günüdü...
Masumə Əlizadə

Hicab - istədiyimiz kimi bağlayaq, yoxsa...?
ALİ Əli Həsən

İrəvandakı çıxış və Hacı Abgül Süleymanovun yada düşən cümləsi
İlkin Məmmədov

“Hacı Abgül Süleymanov qırmızı xəttimizdir”
Tural Əli

Mətbuatımızın vəhhabi sevgisi
Ramilə Qardaşxanqız

Ölüm ayrılıqdır, ayrılıqsa onun güzgüsü
Ramin Bayramov

Dünyada baş verən hadisələr və zühur əlamətləri (II hissə)
Rövşən Məmmədli

Aldanma, qadın!
Mayis Güləliyev

İsrail dəyişə bilərmi?
NAMAZ VAKİTLERİ
TV KANALLARI

Türkçe Kanallar
On4 Tv
Zehra Tv
Ulke Tv

Tv5
Hilal Tv
Kudus Tv
Çağrı Tv
Arapça Kanallar
Almanar
Alalam Tv
Alforat Tv
Alkawthar Tv
Farsça Kanallar

Irib 1

Irib 2

Irib 3

Irib 4

Irib 5
Press Tv
Jam e Jam 1
Jam e Jam 2
Jam e Jam 3
Quran Tv
Azeri Kanallar
Sahar Tv
HAVA DURUMU

TARİHLİ ARŞİVGAZETELER

DERGİ ve MECMUALAR

BAĞLANTILAR

YABANCI GAZETELER

 

Ana Sayfa   |   İletişim   |   Giriş Sayfam Yap   |   Sık Kullanılanlara Ekle |   Sitene Ekle

Yazarlar ve makalelerin Yayınlanan  haberlerin yorumları sadece yorum sahibini bağlar. Bu konuda rast haber merkezi'nin hiçbir sorumluluğu yoktur

 
rasthaber.com’da yayınlanan harici linkler ayrı bir sayfada açilir.harici linklerin içeriğinden rasthaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir rasthaber.com’da yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur.
2008 © RAST HABER   www.rasthaber.com
Tüm Hakları Saklıdır.
Tasarım :Networkbil.net
Atanur Evden Eve Nakliyat Küçükçekmece Evden Eve Nakliyat